Rana ATASOY

Proje Finansmanı, Finans ve Muhasebe Uzmanı

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur, yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünde tamamlamıştır.

Price Waterhouse Coopers Bağımsız Denetim firmasında denetçi olarak başladığı çalışma hayatında MNG Holding, Türk Traktör, Karabük Demir Çelik, Temsa, gibi büyük kuruluşların denetimlerinde, Türk Telekom’un özelleştirilmesi çalışmalarında ve Azerbaycan’da gerçekleştirilen Dünya Bankası projelerinde görev almıştır.

1998 yılında Türk Eximbank Finansman Genel Müdür Yardımcılığı’nda işe başlamış; görev alanları içerisinde Bankaya ve Bankanın finanse edeceği orta ve uzun vadeli yatırım projelerine çeşitli finansman kaynakları sağlanması, Eurobond ihraçları, sendikasyon kredileri, bilateral krediler ve vadeli işlemlerle ilgili anlaşmaların değerlendirilip işleme konulması ağırlıkla yer almıştır. Ayrıca finansal analizler gerçekleştirerek, mali tabloların ve bilgilerinin yorumlanarak Bankanın finansal yönetimini gerçekleştiren ekipte görev almıştır. Çeşitli yurtdışı kredi kuruluşları (EDC, JBIC gibi) ve Dünya Bankası ile ortak yürütülen proje finansmanı faaliyetleri gerçekleştirdiği çalışmalar arasındadır.

2007 yılından bu yana Bilkent Üniversitesi’nde Ticaret ve Yönetim, Muhasebe ve Bankacılık ve Finans bölümlerinde Muhasebe, Finansal Regülasyonlar, Bankacılık ve Sigortacılık, Finansal Denetim (Audit), İş Hayatında Etik, İşletmeye Giriş dersleri vererek yarı zamanlı öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.

2010 yılından bu yana Yapı Kurumsal Akademi firması ile birlikte Finansal Yönetim ve Proje Finansmanı konularında eğitmen ve danışman olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda farklı sektörlerden birçok kuruluşa; projelere yönelik Finansal Model oluşturulması, projelere Finansman Kaynağı Bulunması, bunun yanı sıra Şirket Finansal Yönetim yapılarının kurulması konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.