Özer YENİAY

Finansal Yapilandirma Uzmani, Sorunlu Kredi Direktoru, CISI – III

1994 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Çalışma hayatına Coopers&Lybrand’de denetim uzmanı olarak başlamış, banka ve banka dışı finansal kurumların denetimi, ulusal ve uluslararası şirketlere kurumsal finansman danışmanlık konularında çalışmıştır. Daha sonra Siemens Finansal Kiralama A.Ş.’nin kuruluşunda CFO olarak görev almış, Türkiye’de ki sorumluluklarına ek olarak Doğu Avrupa ülkelerinde yapılan satın alma ve birleşme operasyonlarında da aktif olarak görev almıştır.

Deutsche Bank’ta devam eden iş hayatında, Türkiye’de ilk faaliyet izni alan varlık yönetim şirketinin kuruluşunda görev almış ve yöneticiliğini yapmıştır. Bu süre boyunca, Türkiye’de ilk tahsili gecikmiş kurumsal alacak portföyünün satın alımı, ilk tahsili gecikmiş bireysel kredi kartı alacak portföyünün satın alımı, ilk tüketici finansman kredisi alacak portföyünün satın alımı, bir alacak portföyünün ikincil piyasada satışı ve daha bir çok ilke imza atmış, inşaat, demir-çelik, gıda, tekstil ve otelcilik gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin finansal yeniden yapılandırmalarını yönetmiştir. 2008 krizinden sonra İzlanda’nın en büyük finansal ve operasyonel kiralama şirketinin ve Malezya’nın kredi garanti fonunun finansal yeniden yapılandırmalarını yönetmiştir. Deutsche Bank bünyesinde Londra’ya transfer olmuş ve tahsili gecikmiş alacak ve finansal yeniden yapılandırma konularında sorumluluk alanına Türkiye’ye ek olarak Romanya, Letonya, Litvanya, Hırvatistan, Macaristan ve Polonya eklenmiştir. Bu ülkelerde de sayısız sorunlu alacak ve finansal yeniden yapılandırma işlemi yönetmiştir.

2018 yılından itibaren Londra’da finansal altyapı konusunda faaliyet gösteren bir şirkette varlık yönetimi iş kolunun yöneticiliğini yapmaktadır.