Kerem TANBOĞA

Planlama, Proje Yönetimi Uzmanı

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun olmasını takiben aynı üniversitede Yapım Mühendisliği ve Yönetimi programında yüksek lisansını tamamlamıştır. ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde doktora çalışmalarını tez aşamasında sürdürmektedir.
Ana uzmanlık alanı olan Proje Yönetimi, Planlama, Zaman ve Maliyet Yönetimi, takip ve denetimi konularında 25 yıllık deneyime sahiptir. Primavera ile Proje Yönetimi konusunda ülkemizde öncü uygulamalar gerçekleştirmiş ve uluslar arası alanda da bu konuda ülkemizi temsil etmiştir.
Üstyapı alanında; toplu konut, otel, alış veriş merkezleri, hastaneler, altyapı alanında; barajlar, enerji santralleri, ulaşım projeleri, gibi birçok projeye danışmanlık hizmetleri vermiştir. Bu projelerde proje planları, iş programları ve bütçe/kaynak planları hazırlamış, bunlara yönelik yapım stratejileri geliştirmiş, ayrıca takip, izleme, denetim, güncelleme ve gerektiğinde revizyon faaliyetlerini yönetmiştir.
Proje bazlı şirketlerde entegre yönetim sistemlerinin kurulması, iş programı bazlı bütçe, kaynak (işgücü, malzeme, ekipman) planlanması, projelerin ve portföyün uygun metrik ve göstergelerle etkin yönetilmesi konusunda sistemler kurmuştur.
Ülkemizde ve uluslar arası alanda yürütülen büyük ölçekli projelerde zaman yönetimi konusunda paydaşlar arası ihtilafların çözümlenmesi ile ilgili analiz ve değerlendirme hizmetleri sunmuştur.

Kerem Tanboğa şu ana kadar ENR 225 listesindeki Türk müteahhitlerinin yarısından fazlası ile çalışmış olup, katkıda bulunduğu projelerin toplam değeri 15 milyar doları aşmıştır.
Danışmanlık çalışmalarının yanı sıra konusundaki derin bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere çok sayıda firmaya Proje Yönetimi, Takip ve Kontrol konuları ile Oracle Primavera P6 konusunda eğitimler vermekte ve sektörümüze bu alanda yetişmiş mühendisler sağlamaktadır. Bu amaçla, ayrıca ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde “İleri Planlama Uygulamaları ve Veri Analizleri” konulu hazırladığı yüksek lisans ders programı ile 2007 yılından itibaren yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra, Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nün düzenlediği Executive MBA programında da Proje Yönetimi konusunda dersler vermektedir.
Ülkemizde düzenlenen konusundaki en kapsamlı ulusal kongre olan Proje ve Yapım Yönetimi Kongresi’nde başlangıcından bu yana bilim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.
2003 yılından bu yana kurucusu olduğu TEKNOKA Ltd. Şti ve eğitim firması olan Yapı Kurumsal Akademi’de eğitim ve danışmanlık hizmetlerini sürdürmektedir. TEKNOKA Ltd. Oracle Gold Partner olarak Oracle Primavera ürünleri yetkili ürün/hizmet sağlayıcısıdır.