Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı - Gelişim Programı

AMAÇ Alışkanlık; bilgi, beceri ve isteğin kesişmesi olarak tanımlanmaktadır.  İnsanın neyi ve neden yapacağını anlamak (bilgi), onu nasıl yapacağını bilmek (beceri) ve yapmak için motive olmak (istek) alışkanlığın var olması için gereklidir.
Tüm dünyada iş hayatı ve özel hayatta gelişim için en yaygın uygulanan modellerden biri olan Stephen Covey tarafından geliştirilmiş Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı programı, kişinin öncelikle kendi içinde dengeli, huzurlu ve başarılı olması, sonra da çevresine karşı başarılı hissetmesi için gereken alışkanlıkları içermektedir. Özel Zafer (kendimizi denetlemeyi ve yönetmeyi öğrendiğimizdeki kazancımız) ve ardından Genel Zafer (diğer insanlar ile kurduğumuz uzun süreli ve etkili ilişkiler sonucunda elde ettiklerimiz) sağlayan 7 alışkanlığı “Alışkanlık” haline getirmek bizi iş hayatımızda başarılı ve hayatta mutlu kılacaktır.

 

PROGRAM İÇERİĞİ Öncelikle Özel Zafer sağlayan;

  • “Proaktif Ol”,
  • “Sonunu Düşünerek İşe Başla”
  • “Önemli İşlere Öncelik Ver”,

Ardından Genel Zafer getiren;

  • “Kazan/Kazan’ı Hedefle”,
  • “Önce Anlamaya Çalış, Sonra Anlaşılmaya”,
  • “Sinerji Yarat”
  • “Baltayı Bile”

alışkanlıklarının, alışkanlık olabilmesi için gerekli bilgi, beceri ve motivasyonu sağlamak.

 

YÖNTEM Her alışkanlık için verilen bilginin ardından bireysel ve takım çalışmaları ile motivasyon ve becerilerin edinildiği çalışmalar yapılmakta ve ev ödevleri ile devamlılığı sağlanmaktadır.

Süre:  1 gün+ 1 hafta ödev+ 2 gün

EĞİTMEN Ülkü ÖNDER / Takım Geliştirme ve Liderlik Uzmanı, İK Sistem Danışmanı

 

ODTÜ Psikoloji Bölümü’nden mezuniyetini takiben yine aynı bölümde Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı.1995 yılında Arçelik A.Ş. Bulaşık Makinası İşletmesi’nde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak ‘İnsan Kaynakları’ yaşantısına adım attı. 1999 yılında Arçelik A.Ş Genel Müdürlük ve devamında Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu’nda İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalıştı. Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi’nde İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü ve Doğadan A.Ş.’de İnsan Kaynakları Müdürü görevlerini yürüttü. 2007 yılında eğitmenlik ve danışmanlık yapmaya başladı ve aynı yıl Belbin Ass. Tarafından Profil Analizi konusunda Türkiye’deki tek akredite kişi oldu. Ülkü ÖNDER, Takım Geliştirme ve Liderlik Uzmanı ve İnsan Kaynakları Sistem danışmanı olarak çalışmaktadır.